EUCHRE

Tuesday, March 10, 2020

​We had 10 tables again with the following results:
1st place on the white card was won by Mike O'Leary with a score of 71.
1st place on the pink card was a tie between Collette Wilson and Gail Rawlings both with scores of 60.
2nd place on the white card was won by Auke Zylstra with a score of 58.
2nd place on the pink card was a N/A due to the tie in first place.
3rd place on the white card was won by Frank Van Kempin with a score of 55.
3rd place on the pink card was a tie between Ellie Montminy and Raelene Peseki both with scores of 57.
Hidden score was won by Elza Zommerman with score of 43.
Lone hands was won by Fred Murrell with 4.
Again this week, 2 skunks were handed out to Elza Zommerman and Ross Lashbrook. Display them well people.

Brian and Elly Allsupp (conveners)
BINGO

Monday, March 9, 2020

We had another enjoyable evening at Bingo, with 44 in attendance.come join us.

Bonanza coverall: $88 was split between Nancy Coghlin, Gail Rawlings and Lillian Rosina
3 Postage Stamps: $77 was won by Diane Kryskow and Claudette Sonier
Lucky 7: not won; $415 and growing
Final Coverall: $110 three way split between Barb Delves, Roger Dimma and
Linda Weaver

Please think about volunteering, we would appreciate your help.

Barb Porter, Co-Convener

BWC WINTER ACTIVITIES SCHEDULE    2019/2020

MONDAY
Pool Aquatics7:30 am, 8:45 am, 9:45 am
Exercises9:00 am
AB Line Dancing*10:15 am
Crokinole1:00 pm
Bingo7:00 pm
Billiard/Pool Mixed7:00 pm

TUESDAY
Pool Aquatics7:30 am, 8:45 am, 9:45 am
Carpet Bowling1:00 pm
Shanghai Rummy1:00 pm
Euchre7:00 pm
Billiards7:00 pm

WEDNESDAY
Pool Aquatics7:30 am, 8:45 am, 9:45 am
Exercises9:00 am
Floor Yoga10:15 am
Table Tennis12:30 pm
Bridge1:00 pm
Cribbage1:00 pm
Pool Volleyball3:00 pm
Darts7:00 pm
Hand & Foot7:00 pm
Billiards7:00 pm

THURSDAY
Pool Aquatics7:30 am, 8:45 am, 9:45 am
Beg. Line Dancing*10:00 am
Improver Line Dancing10:45 am
Painting Club9:00 am
Carpet Bowling1:00 pm
Poker, Pepper, 25007:00 pm
Texas Hod'em - 7:00 pm; 1st Thursday each month

FRIDAY
Pool Aquatics7:30 am, 8:45 am, 9:45 am
Exercises9:00 am
Floor Yoga10:15 pm
Table Tennis1:00 pm
Hand & Foot1:00 pm
Billiards1:00 pm
Darts (Fun)3:00 pm

SATURDAY
Pool Aquatics7:30 am, 8:45 am
Pool Volleyball10:00 am

SUNDAY
Shanghai Rummy6:45 pm

* AB Absolute Beginners
*Beg Beginner 
TEXAS HOLD'EM

Thursday, March 05, 2020

Fun night with seven players.

Winners:
First game: Ron Robins. 
Second place: Brian Allsupp
Best poker hand for that game: Frank VanKempen with full house 666/88.

Second game: Vince Peseski 
Second place: Wes Thomas
Best poker hand for that game: Wes Thomas - full house 444/22

Wes Thomas, convener
DARTS

WEDNESDAY, March 11, 2020

 We had 24 players turn out.

Top players of the night were:
Wayne Harris with 4 wins 2 takeouts
Alan Farwell with 4 wins 1 takeout
Sue McDonald and Alf Simpson with 4 wins each
Mark, Petry and Ken Doan with 3 wins, 3 takeouts each

Wayne Harris and Buddy Fischer, conveners